Elérkezett a Régen volt? Hol is volt? vetélkedő második fordulója
2010. november 15.
A következő témákba várunk írásos műveket az október folyamán részt vett csapatok osztályaitól:
1. Miért van arra szükség, hogy egy településen, közterületen emléket állítsunk az embermentőknek?
2. Mi a haszna annak, ha megismerjük azokat az eseményeket, amelyek a lakóhelyünkön történtek a vészkorszak/holokauszt idején?
3. Hogyan mutatnád be iskolatársaidnak az embermentők történetét?
Minden osztálynak egy témát kell kiválasztania és az írásban megfogalmazni. Ez lehet esszé, riport, interjú, újságcikk stb. Formai követelmények: 3-5 oldal terjedelem, Tiemes New Roman betűtipus, 12-es betűméret, 1,5-es sortávolság.
A pályaműveket december 10-ig várjuk az info@wallenbergegyesulet.hu címre.
Ezen kívül a 3 perces kisfilmeket is várjuk a versenyzőktől szintén december 10-ig, szintén emailben.
Amennyiben a mű terjedelme meghaladja a levelezőrendszer kapacitását, kérjük jelezzék a Wallenberg Egyesület email címén keresztül.
Sikeresen lezajlott a Régen volt? Hol is volt? vetélkedő első része
Első nap, október 18-án, a Raoul Wallenberg Humán Szakképző Iskola és Gimnázium tanulói küzdöttek meg egymással. Első helyen végzett a Raoul csapat, második helyezést ért el a Wallenberg 12 nevű csapat.
A második nap a Thán Károly Ökoiskola diákjai versenyeztek egymással. Ekkor az első helyen, nevükhöz híven, az Everest csapat végzett, míg a második helyre a ’Wholet rain’ elnevezésű csapat futott be.
Október 20-án a Zrínyi Miklós Gimnázium csapatai versengtek. Mint mind a három nap, ekkor is nagy volt a küzdelem, végül a Múlt hírnökei csapat állhatott fel a képzeletbeli dobogó legfelső fokára, mögöttük nem sokkal lemaradva a második helyen az Úton csapat végzett.
Budapest, az európai nagyváros, amelyben élünk, dolgozunk, tanulunk, intézzük ügyeinket. A történelmi város, amely tele múltunk emlékeivel, dicső és feledhető események látható és láthatatlan lenyomatával. Szeretjük Budapestet, mert a mienk, mert közünk van hozzá. Vajon ismerjük-e, tudjuk-e, hogy egy-egy utcanév, ház, szobor, vagy emléktábla, milyen múltbeli események hordozója, miért emelte, nevezte el, készítette az utókor?
Induljunk el és fedezzük fel Budapestet, mert nekünk ma élő nemzedéknek az is kötelességünk és érdekünk, hogy ismerjük és emlékezzünk (meg) a 65 évvel ezelőtt befejeződött korszak történéseire.
A XX. század közepén európai és magyar emberek milliói faji, vallási és politikai alapú üldöztetést szenvedtek. A zsidóságot, a romákat sújtó népirtás és következményei a magyar múlt, az európai történelem és a kultúra veresége.
Az európai emlékezetkultúrához hasonlóan Magyarországon is törekednünk kell arra, hogy a holokauszt a magyar történelem, a kollektív emlékezet részévé váljon, az ártatlanul üldözött és megölt magyar állampolgárok emléke fennmaradjon. Emlékeznünk kell azokra is, akik emberek tudtak maradni, az embertelenségben, akiket ismertünk és akik ismeretlenek maradtak, s legfeljebb cselekedetük hozadéka, emberi életek megmentése, maradt meg.
Az elmúlt évszázadokban sokféle nép, népcsoport, kultúra élt együtt, hatott egymásra a Kárpát medencében. Ismerkedjünk meg egymás kultúrájával, szokásaival!
A Holokauszt Emlékközpont, a Mérei Ferenc Fővárosi Pedagógiai és Pályaválasztási Tanácsadó Intézet, a Raoul Wallenberg Egyesület "Régen volt? Hol is volt?" címmel városismereti vetélkedőt hirdet budapesti középfokú intézmények 14 és 18 év közötti diákjai számára.
A városismereti vetélkedő témái: a magyarországi holokauszt, az embermentők tevékenysége, a zsidó-magyar kultúra együttélése, holokauszt és embermentő emlékhelyek Budapesten.
Az iskolai szintű vetélkedőket - első alkalommal - az ősz folyamán a Wallenberg Középiskola, az Eötvös Gimnázium, a Zrínyi Gimnázium, a Than Károly Szakközépiskola részvételével szervezzük meg.
Második alkalommal, a tavasz folyamán, valamennyi budapesti középiskola számára meghirdetjük.
Egy - egy osztályból öt fős csapatok jelentkezhetnek, minden iskola 6 csapatot állít ki, így iskolánként 6x5 csapatot várunk.
Jelentkezési határidő: október 1. (őszi vetélkedő résztvevőinek)
I. A jelentkező csapatoknak az alábbi feladatokat kell megoldani:
1. Városismereti séta a holokauszt és embermentő emlékhelyekhez. /Egész napos program, 8.00-tól kb. 16.óráig/
Időpontja: 2010. október 18. Raoul Wallenberg Humán Szakképző Iskola és Gimnázium
2010. október 19. Than Károly Ökoiskola
2010. október 20. Zrínyi Miklós Gimnázium
2010. október 21. Eötvös József Gimnázium
2. Kisfilm készítése a városismereti sétáról. A kisfilm maximum 3 perc időtartamú.
Elkészítési és beadási határidő: 2010. december 10.
3. Esszé/riport/újságcikk készítése a vetélkedő témájából. Elkészítési és beadási határidő: 2010. december 10.
E-mail cím:info@wallenbergegyesulet.hu
Jelentkezési lap szövege
Régen volt? Hol is volt? városismeretei vetélkedő - 2011
A csapat neve:…………………………………………………………………………………...
Az iskola neve:…………………………………………………………………………………..
Az iskola címe:…………………………………………………………………………………..
1. A csapatkapitány neve:…………………………………………………osztálya:.…………
Felkészülést segítő irodalom: a Holokauszt Emlékközpont honlapján található (www.hdke.hu)
A jelentkező csapatok a regisztrálást követően a vetélkedővel kapcsolatban további tájékoztatást a www.wallenbergegyesulet.hu honlapon (és e-mailen) kapnak.
III. Díjazás:
1. Városismereti séta: Iskolánként:
1. helyezett csapat: 25 000.- könyvvásárlási utalvány
2. helyezett csapat: 20 000.- könyvvásárlási utalvány
3. Kisfilm Közösségi célra fordítható támogatás:
1. helyezett osztály: 60 000.- értékben
2. helyezett osztály: 40 000.- értékben
3. helyezett osztály: 20 000.- értékben
4. Esszé/riport/újságcikk Közösségi célra fordítható támogatás:
1. helyezett osztály: 60 000.- értékben
2. helyezett osztály: 40 000.- értékben
3. helyezett osztály: 20 000.- értékben